Wtiaj na stronie firmy Hydro-Tech. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.
WYSZUKIWARKA:
hydro@hydro-tech.pl

nr 1

w innowacjach

technologicznych
Aktualności:

Polska: ogromny potencjał rynku pomp ciepła.

Polska jest zdecydowanie rynkiem, na którym powinni skupić uwagę producenci. Rynek osiągnął w ubiegłym roku 32,7 Mln. Euro. Co więcej, pomyślne prognozy mówią o przeciętnej stopie wzrostu na poziomie 7,0% do 2016 r., według ostatniego badania rynku przeprowadzonego przez Interconnection.

Wzrost

Rosnąca działalność budowlana to tylko jedyna z przyczyn wzrostu rynku pomp ciepła

W obecnej chwili otoczenie ekonomiczne sprzyja rozwoju pomp ciepła ze względu na odradzający się rynek budowlany i wzrastającą konsumpcję prywatną. Co więcej Polski rząd stoi przed wyzwaniem sprostania środowiskowym wymogom Unii Europejskiej poprzez wzrost udziału energii odnawialnej. Wpłynęło to na 11,7% wzrost rynku pomp ciepła w Polsce w 2012 r., przez co jego wartość osiągnąła w ubiegłym roku 32 Mln. Euro. Mimo to, potencjał rynku pozostaje nadal niewykorzystany. Na szybszy wzrost mógłby wpłynąć wzrost zainteresowania opinii publicznej jak i świadomości zalet pomp ciepła, rozwiązania przyjaznego środowisku i pozwalającego w znacznym stopniu obniżyć koszty energii.

Odejście od pomp ciepła gruntowych na korzyść pomp powietrznych
W Polsce, gdzie koszt odwiertów jest relatywnie niższy niż w Europie Zachodniej, a konsumentom zależy na dobrej jakości produktu, pompy ciepła typu pobierające energie z ziemi stanowią 70,9% rynku pod względem ilości sprzedanych jednostek w 2012. Mimo to, typ pompy powietrze/woda zyskuje nieustannie na popularności, głównie za sprawą korzystniejszej ceny i łatwiejszej instalacji. Dla porównania, pompy powietrzne zdominowały już rynki w Czechach i na Słowacji. Klasyfikując urządzenia ze względu na moc urządzenia, najpopularniejsze na polskim rynku są pompy ciepła o mocy do 20 kW – ich udział rynkowy w 2012 r. wyniósł 75,1%.

Zauważalny wzrost pomimo braku wsparcia finansowego
Europejska dyrektywa 2009/28/WE pozwala klasyfikować pompy ciepła jako odnawialne źródła energii. Dyrektywa ta miała umożliwić rozpowszechnienie zastosowania pomp ciepła. W rzeczywistości producenci nadal czekają na mozliwość dofinansowania zakupu pompy ciepła co przełożyłoby się bezpośrednio na znaczny wzrost ich sprzedaży. Obecnie uzyskanie wspacia finansowego jest możliwe jedynie w kilku województwach w zakresie regionalnych programów operacyjnych. Takie wsparcie na początku roku oferowały Województwa: Pomorskie, Kujawsko- Pomorskie i Małopolskie.

Międzynarodowi gracze liderami na rynku
Rynek pomp ciepła w Polsce jest głównie zdominowany przez liczących się na arenie Europejskiej, międzynarodowych producentów jak Nibe Group, Bosch Group czy Viessmann. W 2012r. koncentracja na rynku wzrosła kolejny raz, a udział w rynku ze względu na ilość sprzedanych jednostek trzech najbardziej liczących się na polskim rynku firm wyniósł 46,9% (+5,8%).

Wzrost potencjału pomp ciepła typu powietrze/woda

Wzrost potencjału pomp ciepła typu powietrze/woda

 

Przyspieszenie w  budownictwie jako stymulant rynku

Przyspieszenie w budownictwie jako stymulant rynku

 Źródło:

interconnection

© Interconnection 2013 

  • pompy ciepła
  • pompy ciepła